توصیه های ارزشمند برای تازه عروس و دامادها

۱٫ بگذارید چیزهایی را شفاف سازی کنیم که هنگام تغییر از دوران مجردی به متاهلی نادیده گرفته می‌شوند. شما باید یکدیگر را الویت قرار دهید. آقایان! با مادرتان و دوستانتان یک وداع وانمودگونه داشته باشید، حتی دوستانی که یک عمر با خانواده شما در ارتباط بودند. زمان ارتباط صحیح، تصمیم‌گیری و اولویت قراردادن همسرتان فرارسیده. به عنوان مثال: گرفتن افسار در دست و تنهایی تصمیم گرفتن بسیار راحت است. پس هنگامی که راجع به تعطیلات با خانوادتان گپ می‌زنید چیزی مثل این را بگویید “به نظر خیلی خوش میگذره اما قبل از هر تصمیم‌گیری باید با همسرم مشورت کنم.” این رفتار به اطرافیانی که شما را دوست دارند به طریقی زیرکانه ثابت می‌کند که همسرتان در اولویت قرار دارد.

۲. رابطتان به طرز عمیقی تغییر خواهد کرد اگر به بلوغ عاطفی برسید. بلوغ عاطفی حداقل به این معناست که احترام را فراموش نکنید جدا از اینکه در لحظه چه احساسی دارید. احترام در مواقع آرامش و خوشحالی بسیار ساده و راحت است اما هنگامی که عصبانی، ناراحت و ناامید هستید بسیار سخت و دشوار خواهد شد. اگر به این مرحله از خوداگاهی و بلوغ برسید، پایه و اساسی مستحکم برای ازدواجتان ساخته‌اید. مثلا اگر با وجود اینکه انجام کارهای خانه گروهی پیش نمی‌رود بسیار رنجیده خاطر هستید اما با مهربانی و احترام مسئله را با همسرتان در میان می‌گذارید، تاثیر مفیدی درابطتان برجای خواهید گذاشت تا اینکه با عصبانیت جروبحث کنید.

۳. هیچ چیز ارزش جنگ و دعوا را ندارد. آیا تا به حال شده که عصبانی باشید اما چندی بعد این فکر به ذهنتان برسد که زندگی خیلی کوتاه است و ارزش ناراحت بودن را ندارد؟ خب اینکه نکته ی سوم ماست. بحث هایتان را به صورت عاقلانه و منعطف انتخاب کنید. شما نمی‌خواهید زمان دوست داشتنی ابتدای ازدواج به مشاجرات مداوم تبدیل شود. راه حلی برای هر موقعیت غیرقابل تحملی که به مجادله ختم می‌شود پیدا کنید. به عنوان مثال: زوجی را در نظر بگیرید که آقا بسیار اقتصادی است و حتی ذره‌ای از خمیردندان را هدر نمی‌دهد و درمقابل زن خانه به درست مصرف کردن خمیردندان اهمیتی نمی‌دهد. سپس هر دو تصمیم می‌گیرند تا از دو خمیردندان جداگانه استفاده کنند. شاید این مسئله بسیار ساده و پیش پا افتاده به نظر برسد اما همین مسائل ساده می‌توانند منجر به مشاجرات مداوم و بیهوده شوند.

۴. آیا این عبارت قدیمی را که می‌گوید با هرکس همانطور رفتار کن که با تو رفتار می‌کند را به خاطر دارید؟ بله… هنگامی که نوبت به همسرتان می‌رسد این جمله را از پنجره به بیرون پرت کنید. حقیقت این است که شما جفتتان با یکدیگر خیلی تفاوت دارید و باید با همسرتان طوری رفتار کنید که او دوست دارد. چیزهایی که شما از آن لذت می‌برید، تحسین می‌کنید و دوست دارید از چیزهایی که او لذت می‌برد و تحسین می‌کند و دوست دارد بسیار متفاوت است. مثلا شاید شما دوست داشته باشید که گل یا شیرینی کادو بگیرید اما اگر اینها را به همسرتان هدیه دهید چندان خرسند نشود. آیا نمی‌توانید متوجه شوید که چرا اینگونه که شما خوشحال می‌شوید او خوشحال نمی‌شود؟ این به این خاطر است که شما سعی می‌کنید با اون طوری رفتار کنید که خودتان دوست دارید. بدانید که همسرتان چه چیزهایی را دوست دارد و به خاطر بسپارید.

۵. خیلی زیاد بخندید. لحظات مسخره و خنده دار را حتی در موقعیت های جدی با آغوش باز بپذیرید. خجالت، ناامیدی، افسردگی، عصبانیت یا احساس دوری به همسرتان تمام احساساتی هستند که تنها با خندیدن می توانند از بین بروند. در کنار تحقیقاتی که ثابت می کنند خندیدن برای سلامتی جسمی و روانی لازم است، برای ازدواج و زندگی زناشویی هم بسیار مفید است. جدی گرفتن زندگی تنها با لذتی که با خنده همراه است موجب پیشرفت زندگی خواهد شد. مثلا روزی شما در محل کار لیز می خورید یا ناگهان از صندلی می افتید. شرمنده می شوید و دوست دارید سریعا از آن مکان خارج شوید اما از اینکه این مسئله را سر میز شام با همسرتان در میان بگذارید نهراسید. اینگونه مسائل هم می توانند به زندگی نشان بدهند و هم لحظات دستپاچگی و شرمندگی که داشتید را به شادی تبدیل کنند.

۶. گوش کردن به جای شنیدن را عادت خود قرار دهید. با شنیدن فقط صداست که دریافت می‌کنید اما با گوش دادن، روی کلمات، احساسات، ارتباط و محتوای مکالمه تمرکز می‌کنید. وقتی این را به یک عادت مبدل ساختید، در مکالمات مهم یا خسته کننده، گوش کردن بسیار راحت‌تر و اشتراک احساساتتان بسیار ساده‌تر از قبل خواهد شد. شاید پیش پا افتاده به نظر برسد اما گوش دادن فعال و دقیق نقش قدرتمندی را در زندگی ایفا می‌کند. به عنوان مثال: هردوی شما تمام روز را سرکار بوده‌اید و بعد از برگشت به خانه با فهرستی از کارها روبرو می‌شوید. شما احتمالا ترجیح می‌دهید تا هنگام انجام کارها با یکدیگر راجع به روزی که گذراندید صحبت کنید، اما اگر دست نگه دارید و چند دقیقه روی یک مکالمه به همراه نوشیدن دو فنجان قهوه کنار هم تمرکز کنید، بسیار بیشتر از مکالمه‌های طولانی هنگام تمیز کردن کف آشپزخانه بهره خواهید برد.

۷. خوشبختانه به عنوان یک زوج حس وفاداری  و همدلی بین شما جریان دارد. با یکدیگر اهدافی تعیین کنید دقیقا مثل یک گروه ۲ نفره که کاربر یک کتاب راهنمای مشترک هستند. وقتی شما به بُعد وسیع‌تری از زندگی می‌نگرید و اهداف واقع گرایانه و زمان دار در زمینه‌های مختلف مالی، خانوادگی، شغلی، سفر، سلامتی و بازنشستگی تعیین می‌کنید، بیشتر احساس همراهی و نزدیکی خواهید کرد. تعیین اهداف و رسیدن به آن‌ها ثابت می‌کند که شما به تنهایی نمی‌توانستید در زندگی پیشرفت کنید. به محض رسیدن به اهداف مشترکتان هیچ حسی لذت بخش تر از همدلی که باهم داشتید را تجربه نخواهید کرد. به عنوان مثال: هزینه‌های مالی سرسام آورند. شاید شما ماشین جدیدی بخواهید، یک سفر تعطیلاتی به هاوایی، تعویض وسایل آشپزخانه، تغییر فضای حیاط، پرداخت وام و… . لیستی تهیه کنید، به لحاظ اهمیت این خواسته‌ها را به این صورت رتبه بندی کنید (حال حاضر، ماه بعد، سال بعد، پنج سال آینده و…) و مقابل دید قرار دهید. یک جلسه‌ی موشکافانه جهت برنامه‌ریزی برای پس انداز ترتیب دهید و اولین قدم را برای رسیدگی به اهدافتان بردارید.

۸. پذیرش را به جای انتقاد انتخاب کنید. نسبتا سخت است و گفتنش راحت‌ تر از عمل است. شاید تا حالا متوجه نشده باشید اما احتمال اینکه شما هم جزو آن دسته از افرادی که بیشتر انتقاد می‌کنند تا انتقاد بپذیرند قرار داشته باشید زیاد است. تصمیم بگیرید تا دستاوردها و شاخصه‌های خوب همسرتان را مهم‌تر از شاخصه های بدش مورد توجه قرار دهید. بگذارید احساس خوب و مثبت همراه شما باشد. شما از این بابت احساس خوبی خواهد داشت و دوست دارید با شما هم اینگونه رفتار شود. به عنوان مثال: خیلی راحت است که انگشتتان را نشانه بگیرید و بگویید (یا حتی فکر کنید) “کاش این کار را میکردی” “تو هیچ وقت آن کار را نمیکنی”، “چرا اینجور که من میگویم نمی‌شوی؟” این افکار به شما و ازدواجتان لطمه شدیدی وارد می‌کند. حرف هایی مثل: “تو به خاطر انجام این کار فوق العاده ای”  “دوست داشتم که تو آن کار را آنجام دادی” و… عشقتان را نسبت به او شکوفا و ازدواجتان را پربارتر خواهد کرد و به همسرتان اعتماد به نفس خواهد داد.

۹. خانم ها! آیا می‌دانید آقایان چگونه به این که ارتباطشان با اطرافیان پس از ازدواج تغییر می‌کند فکر می‌کنند؟! نکته‌ی بعدی ما ثابت می‌کند که این عقیده غلط است! توازن را حفظ کنید! شاید مایلید تمام اوقات فراغت را به پیاده‌روی با همسرتان بگذرانید. اما به بلندمدت فکر کنید. سالم‌ترین چیزی که باید انجام دهید این است که دوستان نزدیک خود را نگه دارید و به همسرتان هم این اجازه را بدهید. مثلا هردوی شما حتما به زمانی برای باهم بودن نیاز دارید، زمانی را برای دور بودن و زمانی را برای دو نفری در جمع گذراندن نیاز دارید. مهمانی های شبانه با دوستانتان تدارک ببینید تا احتیاجات اجتماعی‌تان هم به عنوان یک فرد و هم به عنوان یک زوج برآورده شوند. با این روند حتی دوستان مجردتان هم نمی‌توانند به وظایف و وجود شما در خانه با عنوان همسر لطمه بزنند.

۱۰. بنا به دلایلی هنوز عده‌ای عقیده دارند که زندگی متاهلی پر از شیرینی و شادی است. واقع‌گرا باشید و منتظر هوای بد هم باشید. این هوا و شرایط بد نیست که شما را مغلوب می‌سازد، بلکه شیوه ایست که شما واکنش نشان می‌دهید. این شرایط یا رابطتان را قوی می‌کند یا نه. هرچه بیشتر به این درک برسید که همه چیز عالی نیست، راحت تر با مشقت‌ها دست و پنجه نرم خواهید کرد. مثلا ماشین ظرفشویی شما هنگامی که همسرتان درحال تعمیرش است می‌سوزد. اوضاع مالی خوبی ندارید و طاقتتان طاق شده. اگر از قبل شرایط را در نظر گرفته باشید و مقداری پول برای روز مبادا ذخیره کرده باشید، به این اتفاق نگاهی مثبت خواهید داشت که خداروشکر اتفاق بدی برای همسرم نیفتاد. شما باید بدانید که هیچ چیزی در دنیا نباید شما را از بزرگترین حامی بودن برای همسرتان بازدارد. ما نمی‌گوییم اینگونه اتفاقات هراس انگیز غیرقابل تحملند اما توانایی دیدن بُعد وسیع‌تری از این موقعیت‌ها کلید اصلی آرامش است.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.